Obsah

Kontakt

Pro náš dům, z.s.

Veveří 102

616 00 Brno

www.pronasdum.cz

www.ospronasdum.cz

Odběr zpravodaje

Vánoční kouzlení

Součástí štědrovečerní večeře jsou i různé zvyky, tradice zahrnující i tajemné věštění, kterým se snažíme každý rok poodhalit tajemství příštího roku.

Kdo by neznal rozkrajování jablíčka či vlašských ořechů. Objeví-li se v rozkrojeném jablíčku hvězdička, znamená to, že nás čeká v příštím roce štěstí, bude-li tam však kříž, čeká rodinu neštěstí v podobě nemoci či úmrtí. Podobně se může věštit i z vlašských ořechů. Bude-li vnitřek zdravý, čeká nás radostný a šťastný rok, pokud však bude uvnitř jadérko černé, znamená to smutek a neštěstí.

Pouštění lodiček ze skořápek zase dává tušit, kdo z rodiny vyrazí do světa a kdo se bude zdržovat u domácího krbu. Pomocí staršího obyčeje si dříve svobodné dívky snažily přivolat ženicha, házely botou a snažily se tak věštit příchod svého nastávajícího.

Málokdo však zná věštění ze slupek cibule. Z cibule se naloupe 12 slupek, které se položí do řady vedle sebe, do každé slupky se nasype trochu soli. Každá sukénka představovala kalendářní měsíc a tam, kde se sůl do rána rozpustila, se očekával déšť. Naopak, kde se sůl nevsákla, očekával se suchý měsíc.

Podobně se věštilo i z jablečných jadérek se věštila hospodářská úroda, dvanáct jadérek se zalilo v misce vodou, kolik jich vyplavalo nad hladinu, tolik se očekávalo suchých měsíců.

A tak si třeba letos vyzkoušíme i tento zvyk, abychom se dozvěděli, zdali nás čeká suchý rok tak jako ten letošní, nebo se konečně dočkáme i vodních srážek.

Autor: Pavla Pilchová, Pro náš dům, z.s.